Тактичні шоломи є невід’ємною частиною екіпірування як для військовослужбовців, так і для представників правоохоронних та спецслужб. Каски призначені для захисту голови від осколків, куль та інших небезпек, які можуть зустрітися в екстремальних умовах. Їх виготовляють із міцних матеріалів, типу вуглеводного волокна (Кевлар) або надвисокомолекулярного поліетилену, що забезпечують оптимальний баланс захисних властивостей та ваги виробу.
То ж від чого здатен захистити військовий шолом? Розповідаємо у статті.
Який рівень захисту в балістичного шолома?
Перш за все памʼятай призначення балістичних шоломів — їх розробляють не для захисту від куль! Так, для отримання певного класу захисту за ДСТУ всі броньовані вироби відстрілюють певними видами зброї. Утім основна ціль військового шолома — протиуламковий захист, оскільки понад 90% поранень у зоні бойових дій саме уламкові.
Ми виготовляємо шоломи відповідно до ДСТУ за 1-м класом. Це найоптимальніше поєднання ваги й захисних властивостей, що відповідає рівню загроз в умовах війни. Утім їх також використовують і представники спецпідрозділів правоохоронних органів, поліцейські, інкасатори тощо.
Водночас балістичні шоломи 2-го класу за ДСТУ теж існують, але у реальних бойових умовах їх використовуються рідко. Чому?
По-перше, вага. Такий шолом разом із кріпленням буде суттєво важчим за шолом 1-го класу. А в умовах роботи військових це має безпосередній вплив на маневреність, витривалість, а в довготривалій перспективі — на здоров’я шийних хребців.
По-друге, ціна. Собівартість шолома 2-го класу майже вдвічі вища. У разі влучання шолом може втрачати свої балістичні властивості, а отже, потребуватиме заміни. Тому доступність виробу за ціною також має значення.
Випробування на протиуламкову стійкість
Також броньовані вироби випробовують на протиуламкову стійкість, що особливо актуально для шоломів. За стандартом STANAG 2920 оцінюють здатність продуктів протистояти уламкам. Спочатку цей стандарт застосовували лише для бронежилетів, але тепер таку оцінку можуть отримати всі види захисту. Для тестування за STANAG 2920 виріб відстрілюють FSP (снарядами, що імітують уламки) з різними швидкостями.
STANAG 2920 не має розподілу на рівні захисту, а лише визначає мінімальну швидкість уламку, при якій виріб може забезпечити ефективний захист, — V50. Це швидкість, при якій 50% уламків пробивають матеріал, а інші 50% — ні.
Який шолом обрати?
Обираючи шолом, обовʼязково звертай увагу на протокол відстрілу. Це твоя гарантія, що виріб пройшов балістичні випробування та не підведе тебе в найвідповідальніший момент.
Оскільки шоломи 1-го класу захисту здебільшого відповідають вимогам сучасної війни, шукати сильніший захист немає сенсу: каска буде відчутно важчою, що спричинятиме дискомфорт під час використання, а також дорожчою.
Ми пропонуємо різні варіанти касок, аби ти міг обрати підхожий для себе, та гарантуємо найвищу якість. Ми використовуємо перевірені часом матеріали та випробовуємо свої вироби в балістичній лабораторії при Міністерстві оборони України, аби ти був впевнений в надійності броні. Підібрати модель шолома та розмір можна на нашому сайті, а також в офлайн-магазинах, де тобі допоможуть наші консультанти. Шолом, що відповідає твоїм конкретним потребам і правильно підібраний за розміром, забезпечить надійний захист голови та сприятиме ефективній роботі.