27 Вересня, 2024
Українська Броня ™

Військовий шолом — елемент спорядження будь-якого військовослужбовця ЗСУ, призначений для захисту голови в бою. Окрім того, каски використовують не лише солдати бойових підрозділів, а й працівники правоохоронних та екстрених служб, журналісти, медики, волонтери. Однак вимоги до цього спорядження будуть відрізнятися залежно від задач користувача. 

Функціональні особливості військових касок

За конструктивними особливостями вирізняють три основні типи шоломів — суцільнокроєний, або PASGT; з високим вирізом, типу FAST; з низьким або середнім вирізом, як-от MICH. Розглянемо кожен із них детальніше з урахуванням особливостей шоломів нашого виробництва:

    • PASGT — це шолом, який сьогодні здебільшого використовують не військовослужбовці, а волонтери, журналісти, представники гуманітарних місій тощо. Це повʼязано з тим, що попри велику площу захисту (купол повністю закриває потилицю та вуха), на шоломі немає жодних кріплень для додаткового спорядження. Ми виготовляємо шолом «Джура» PASGT з надвисокомолекулярного поліетилену (НВМПЕ) — надзвичайно міцного матеріалу, що має ідеальний баланс між балістичними властивостями та вагою. Каска має 4-точкову підвісну систему і подушечки для припасування.
    • MICH — сучасна модель шолома, що має низький або середній виріз, тобто повністю або наполовину закриває вуха. Завдяки цьому каска має доволі велику площу захисту, однак обмежує варіанти використання деяких тактичних аксесуарів. Зокрема, через форму шолома активні навушники можна вдягати лише під низ. Водночас він має кокарду для ПНБ, бічні рейки та систему липучок Velcro по всій площі купола. Модель «Буйтур» MICH виготовлена з араміду (Kevlar®) і залежно від генерації має підвісну систему «коліщатко» за типом BOA / Team Wendy або ж за типом Ops-Core. 
    • FAST —  кевларовий шолом з високими бічними вирізами, що дозволяє користувачу кріпити активні навушники зовні. Як і шоломи по типу MICH, «Устраш» має бічні рейки та лобове кріплення, які дозволяють використовувати різні пристрої зв’язку, а також систему липучок для ідентифікаторів. Залежно від генерації, має систему «коліщатко» за типом BOA / Team Wendy або ж за типом Ops-Core. 

Військові випробування тактичних шоломів

Для визначення балістичних властивостей та класу захисту шолом, як і будь-який інший елемент броні, обов’язково випробовують у сертифікованій лабораторії відповідно до стандарту якості — ДСТУ (в Україні) або NIJ (у країнах НАТО). 

Для відстрілу використовується два шоломи, кожен з яких фахівці лабораторії відстрілюють 5 патронами двох видів. Постріли здійснюються у різні області шолома (передня-задня, ліва-права і тім’яна), після чого перевіряють спорядження на пробиття. 

Здебільшого військові шоломи мають 1-й клас за Держстандартом України. Вони здатні захистити від пістолетних куль 9×18 мм ПМ/АПС 57-Н-181с; 9х19 мм FMJ RN SC Luger/Parabellum та витримують влучання уламків. Важать сучасні військові шоломи зазвичай близько 1,5 кг. 

Балістичні шоломи 2-го класу за ДСТУ теж існують, але у реальних бойових умовах їх використовують рідко. По-перше, таке спорядження матиме суттєво більшу вагу порівняно з 1-м класом, що в умовах роботи на фронті негативно вплине на витривалість бійця, а в перспективі — на здоровʼя шийних хребців. По-друге, основна задача балістичних шоломів — протиуламковий захист, адже більшість уражень на війні є саме уламковими. Тож каски 1-го класу здебільшого відповідають рівню загроз в умовах війни. 

Під час балістичних випробувань продукції в лабораторії ми також вимірюємо й показник заперешкодної деформації. Для цього каска кріпиться на спеціальний тримач так, аби балістичний пластилін впирався в подушки шолома всередині. Після відстрілу виробу пластилін виймають та вимірюють заглиблення у місці влучання кулі. Завдяки цьому випробуванню ми впевнено стверджуємо, що наші арамідні шоломи мають мінімальну заперешкодну деформацію — від 1 до 10 мм. 

Сучасне виробництво шоломів 

Ми виготовляємо декілька варіантів шоломів, аби ти міг обрати оптимальний для себе. Вони відрізняються за матеріалом, типом, підвісною системою та комфорт-шаром.

Обираючи спорядження, спирайся на свої індивідуальні задачі. Наприклад, якщо в тебе немає потреби в використанні функціональних додатків, шолом «Джура» PASGT цілком задовольнить твій запит. Якщо ж під час служби ти використовуєш прилад нічного бачення, навушники, ліхтарик тощо, то варто обирати між більш сучасними опціями — «Устраш» FAST або «Буйтур» MIСH, які мають кріплення для додаткового спорядження та приладів зв’язку. 

Усі наші шоломи мають сертифікати балістичних випробувань від лабораторії при Міністерстві оборони України за стандартами ДСТУ і STANAG (протиуламкова стійкість), тож ти можеш бути впевнений у якості спорядження. На кожному шоломі ти знайдеш QR-код з посиланням на протокол. Купити військовий шолом можна як онлайн, так і в мережі наших офлайн-магазинів у Києві, Дніпрі, Білій Церкві, Запоріжжі та Харкові. Наші фахівці завжди готові проконсультувати з будь-яких питань та допомогти у виборі спорядження під твій запит.

Схожі статті

Корзина