Бронеплита — один із основних елементів військової амуніції, що забезпечує захист тіла та життєво важливих органів. Вона здатна утримувати влучання уламків, а також куль різного калібру залежно від класу, і водночас мати різну форму та вагу.
Обираючи для себе спорядження, необхідно зважати на декілька основних характеристик, серед яких — вага, адже від неї залежатиме і ваш комфорт, і мобільність під час виконання бойових завдань. Що важчий комплект амуніції, то швидше ви виснажуєтесь та втрачаєте ефективність. Тож, як обрати балістичну плиту, аби вона захищала, а не заважала?
Від чого залежить вага плити?
На вагу плит для бронежилетів впливають декілька факторів, зокрема матеріал виробу, клас захисту та розмір. Скажімо, бронеплити одного класу, але виготовлені з різної сировини матимуть і різну вагу. І водночас плита може бути легшою або важчою залежно від її розміру.
1. Клас захисту
Що вищий клас броні, то більший калібр вона здатна витримати. Однак зворотна сторона надійного захисту — вага, адже для його виготовлення необхідно більше матеріалу. У керамічних плитах, які забезпечують високий рівень балістичного захисту, ми додатково використовуємо декілька шарів НВМПЕ: перший шар стримує розбиті частинки покриття від вильоту з плити, а поліетилен, розташований після кераміки, виконує функцію демпфера.
2. Матеріал
Для виготовлення бронеплит здебільшого використовують сталь, керамічні композити, а також надвисокомолекулярний поліетилен. Матеріали мають не лише різні балістичні властивості, а й вагу. Ми не виготовляємо сталеві плити, оскільки вони важкі, не сприяють мобільності наших бійців і створюють додаткову небезпеку для тих, хто поруч, оскільки куля може відскочити та влучити в людину поблизу. Кераміка та поліетилен мають значно меншу вагу порівняно зі сталлю, а також здатні сповільнювати й «поглинати» енергію кулі без загрози рикошету.
3. Розмір
Плити для плитоноски необхідно підбирати за індивідуальними параметрами, аби отримати оптимальний захист. Ми виготовляємо їх в різних розмірах (від трьох до пʼяти залежно від типу плит), тож і вага бронезахисту відрізняється. Окрім того, власне захисна площа в бронеплитах може бути різною: у дешевих плитах розміру 25х30 см площа кераміки зазвичай становить 20х25 см, тоді як в наших плитах 4-го і 6-го класу — приблизно 23х31см.
Скільки важить балістична плита?
Наші плити — технологічні, оскільки ми використовуємо сучасні матеріали, які дозволяють досягти оптимального балансу ваги та відповідного класу захисту. Для виробництва плит 3-го класу, або NIJ III, ми використовуємо НВМПЕ — легкий і водночас дуже міцний матеріал. Вага такої броні у розмірі M становить лише 1,5 кг. Коли ж йдеться про вищий клас захисту, використовуємо керамічні композити. Так, якщо сталева плита 4-го класу «універсального» розміру 25х30 см важитиме 3—3,5 кг, то наші керамічні плити з карбіду кремнію наближених параметрів — ~2,4 кг. Коли ж є потреба в максимальному захисті, можемо запропонувати плити 6-го класу з оксиду алюмінію, що не мають сталевих аналогів за балістичними властивостями (максимальний рівень для сталевих бронепластин — 5-й за ДСТУ, або клас захисту NIJ IV). Вага бронеплит 6-го класу — від 2,9 кг.
У таблиці — вага наших плит для порівняння:
Особливості вибору бронеплит
Купувати плити потрібно спираючись на ваші індивідуальні потреби та робоче середовище. Враховуючи ймовірний рівень загроз, обирайте клас захисту: якщо ви працюєте в прифронтовій зоні, на блокпосту або з волонтерською місією, можна взяти полегшену плиту 3-го класу, для роботи ж на бойових краще підійдуть плити від 4-го класу.. Які кулі та уламки здатна витримати броня, можна побачити в протоколі відстрілу, посилання на який є на зворотному боці кожної нашої плити. наша броня відповідає стандартам якості і для підтвердження класу захисту за ДСТУ проходить балістичні випробування у сертифікованій лабораторії при Міністерстві оборони України.
Зважайте, що плита одного й того ж класу може бути виготовлена з різних матеріалів, що може впливати на ваш комфорт під час носіння. Плити з керамічних композитів забезпечують і високий клас захисту (від 4-го за ДСТУ), і зручність водночас, адже значно легші за сталеві.
Окрім того, наші бронепластини мають вигин у двох площинах, що забезпечує щільніше прилягання до тіла, запобігаючи потраплянню уламків в отвори між бронею і тулубом. До того ж, завдяки такій формі та великій розмірній сітці наші плити є зручними і для чоловіків, і для жінок.